Parafia pod wezwaniem św. Piotra z Alkantary oraz św. Antoniego z Padwy, ulokowana w Węgrowie, jest istotnym punktem na religijnej mapie regionu.
Jest to rzymskokatolicka wspólnota, która wchodzi w skład dekanatu węgrowskiego, a także należy do diecezji drohiczyńskiej w obrębie metropolii białostockiej.
Obszar parafii
Granice parafii obejmują nie tylko miejscowości, ale również wiele ulic w Węgrowie, co czyni ją ważnym ośrodkiem życia religijnego i społecznego.
- jartypory,
- kolonie zelce,
- warchoły.
Wymienione miejscowości są istotnym elementem wspólnoty parafialnej, a każdy z mieszkańców ma możliwość uczestnictwa w działaniach parafialnych.
W zakresie ulic Węgrowa, parafia obejmuje:
- 11 listopada,
- al. siedlecka,
- barbasiewicza,
- broniewskiego,
- bukowa,
- debdowa,
- gajowa,
- glinki,
- glowackiego,
- jana pawła ii,
- karpowicza,
- kilińskiego,
- klasztorna,
- kleeberga,
- kołątaja,
- kosynierów,
- kościuszki (parzyste od nr 4 i nieparzyste od nr 11),
- kowalska,
- krasickiego,
- leśna,
- łubieńskich,
- nowiny,
- ogrodowa,
- parkowa,
- piwna,
- połaniecka (nr 37; 35; 52-60),
- racławicka,
- szamoty,
- szeroka (nr 1-50),
- traugutta,
- wesoła,
- wiejska,
- wierzbowa,
- wspólna,
- żagana.
Każda z wymienionych ulic stanowi część wspólnego dobra społeczności, a ich mieszkańcy mają możliwość aktywnie uczestniczyć w życiu parafialnym. Parafia jest zatem miejscem, które łączy nie tylko w duchu religijnym, ale też społecznie i kulturowo.
Historia
Parafia ta została ustanowiona 30 lipca 1994 roku, wyodrębniając się z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. Aktu tego dokonał ksiądz biskup Antoni Dydycz, który jest ordynariuszem drohiczyńskim.
Kościół parafialny
Kościół poreformacki, wzniesiony w latach 1693–1706, jest przykładem znakomitej architektury sakralnej, zaprojektowanej przez Tylmana z Gameren oraz Karola Ceroniego. Warto zwrócić uwagę, że Kościół św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie skrywa wiele artystycznych skarbów.
Wewnątrz kościoła można podziwiać polichromię autorstwa Michała Anioła Palloniego, która nadaje miejscu niezwykłego klimatu. Dodatkowo, znajdują się tam epitafium Jana Dobrogosta Krasińskiego z 1703 roku, będące dziełem Andrzeja Mackensena Młodszego. Warto również zwrócić uwagę na rzeźbę „Chrystus na krzyżu”, stworzoną przez Andreasa Schlütera, która zdobi to miejsce.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętej Trójcy w Węgrowie | Kościół ewangelicki w Węgrowie | Kościół św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie | Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w WęgrowieOceń: Parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie