Roman Ryczkowski


Roman Ryczkowski, urodzony 9 października 1901 roku w Węgrowie, to postać niezwykle ważna w historii polskiego duchowieństwa. Jako ksiądz rzymskokatolicki, odegrał kluczową rolę jako założyciel parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie – został rozstrzelany w sposób nieludzki w Plancie, w pobliżu Wohynia, w towarzystwie pięćdziesięciu swoich parafian. Incydent ten miał miejsce 30 maja 1940 roku w powiecie radzyńskim.

Życiorys

Roman Ryczkowski urodził się 9 października 1901 roku w Węgrowie, gdzie rozpoczął swoją edukację w Szkole Powszechnej. Następnie kontynuował naukę w Gimnazjum w Sokołowie Podlaskim, gdzie pomyślnie ukończył klasę III. W dalszej kolejności przeniósł się do Gimnazjum Powiatowego w Węgrowie, do klasy IV. W 1920 roku, w trakcie zawirowań wojennych, został powołany do służby wojskowej, z której zwolniony został po 10 miesiącach. Po powrocie rozpoczął kursy dokształcające w Siedlcach, mając na celu kontynuację edukacji w klasach V i VI, jednak zajęcia te przerwała kolejna mobilizacja do wojska. Ukończył edukację gimnazjalną w Brześciu nad Bugiem.

Następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Janowie Podlaskim, gdzie przygotowywał się do roli kapłana. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 września 1928 roku z rąk ówczesnego biskupa diecezjalnego Henryka Przeździeckiego. Jako wikariusz, swoją posługę rozpoczął w Garwolinie (Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w latach 1928-1929), a później w Międzyrzecu Podlaskim (Parafia p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w latach 1929-1930). Kolejnym miejscem jego pracy była parafia w Kocku (Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny).

W tym samym roku, z inicjatywy ordynariusza, ks. Ryczkowski rozpoczął działalność na rzecz utworzenia nowej parafii w Woli Osowińskiej, która wówczas była częścią parafii Kock. W Woli Osowińskiej rozpoczął posługę w kaplicy dworskiej, która później stała się głównym kościołem parafialnym. W rezultacie, w 1930 roku, mieszkańcy Woli oraz okolicznych miejscowości zwrócili się do biskupa Przeździeckiego z prośbą o ustanowienie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Biskup pozytywnie rozpatrzył tę prośbę, a z dniem 8 września 1930 roku powołał parafię, wyznaczając ks. Romana Ryczkowskiego na jej proboszcza.

Jako proboszcz, Ryczkowski miał do spełnienia poważne zadania związane z budową kościoła, plebanii oraz budynków gospodarczych. W dniu 11 stycznia 1931 roku powołano Komitet Budowy, który kierował pracami. Ks. Roman zorganizował także wiele bractw religijnych, w tym Tercjarstwo, Bractwo Różańcowe oraz Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. Niestety, w styczniu 1932 roku odszedł z parafii do Sosnowicy, pozostawiając po sobie wybudowaną plebanię oraz budynki gospodarcze. Plany budowy kościoła zrealizowano więc dopiero w 1994 roku, pod kierunkiem ks. Jana Madeja.

Po opuszczeniu Woli Osowińskiej, był duszpasterzem w parafii Przemienienia Pańskiego oraz św. Andrzeja Boboli w Rudnie. Życie ks. Romana Ryczkowskiego tragicznie zakończyło się 30 maja 1940 roku w Plancie, koło Wohynia w powiecie radzyńskim, gdzie stracił życie razem z 50 swoimi parafianami. O jego śmierci krążą dwie różne wersje. Pierwsza mówi, że mimo zwolnienia, zdecydował się pozostać z innymi skazanymi, udzielił im ogólnego rozgrzeszenia i wszyscy razem zginęli. Druga wersja sugeruje, że kapłan ofiarował swoje życie za innych, aczkolwiek część z nich została zwolniona.

Z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej, wierni postanowili uczcić jego pamięć, wmurowując tablicę pamiątkową w kościele, dedykowaną ks. Romanowi Ryczkowskiemu, jako pierwszemu proboszczowi i założycielowi parafii. W dniu 19 grudnia 2019 roku, pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi wyraz uznania dla jego niezłomnej postawy i poświęcenia w pracy duszpasterskiej.

Przypisy

  1. W TVP Historia premiera filmu ukazującego mord na mieszkańcach Rudna. podlasie24.pl, 25.11.2023 r. [dostęp 21.07.2024 r.]
  2. Ordery Odrodzenia Polski dla zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu. prezydent.pl, 19.12.2019 r. [dostęp 21.07.2024 r.]
  3. Będę tu, gdzie są moje owce. echokatolickie.pl, 26.05.2021 r. [dostęp 21.07.2024 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Edmund Barbasiewicz | Jacek Ponikowski

Oceń: Roman Ryczkowski

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:15