UWAGA! Dołącz do nowej grupy Węgrów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce


W 2025 roku przypada stulecie powołania policyjnej służby kobiet w Polsce, co stanowi doskonałą okazję do refleksji nad ich osiągnięciami oraz rosnącą rolą w strukturach policji. Historia kobiet w Policji sięga 26 lutego 1925 roku, kiedy to minister spraw wewnętrznych, Cyryl Ratajski, wydał polecenie utworzenia kobiecej formacji. Od tamtej pory kobiety w służbie policyjnej przechodziły znaczące zmiany, a ich wkład w walkę z przestępczością i działaniach społecznych stał się nieoceniony.

Pierwsza grupa kobiet, która przeszła odpowiednie szkolenie, liczyła 30 osób i miała na celu głównie zwalczanie przestępczości związanej z prostytucją oraz handlem żywym towarem. Początkowo panie były objęte różnymi trudnościami, a ich potencjał nie był w pełni wykorzystywany, jednak z biegiem lat sytuacja zaczęła się rozwijać. Policjantki, które ukończyły kursy, zaczęły pełnić służbę na posterunkach w Warszawie i Łodzi, co z czasem przyczyniło się do rozwoju i umocnienia ich pozycji w strukturach policyjnych.

Kobiety w Policji przyczyniły się do zmiany postrzegania roli policjanta. Ich obecność na ulicach miała na celu nie tylko wykonywanie zadań typowo policyjnych, ale także działalność wychowawczą oraz kontakt z lokalnymi społecznościami. Z czasem ich praca zaczęła być doceniana zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzisiaj w polskiej Policji służy ponad 38 tys. kobiet, co świadczy o ich rosnącej roli i uznaniu w tej tradycyjnie męskiej profesji. Policja kobieca w Polsce może być uważana za wzorzec godny naśladowania przez inne kraje, a przeszłość stanowi solidny fundament dla przyszłych działań, które postawić mogą na jeszcze większe zaangażowanie w kwestie społeczne i bezpieczeństwa.”

Źródło: Policja Węgrów


Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:25


Zobacz Także